Yra tokia organizacija International Football Association Board (IFAB), kuri atsakinga už futbolo taisyklių keitimą. Šią organizaciją, vadinkim ją valdyba, sudaro po 1 atstovą iš keturių Jungtinės Karalystės (UK) futbolo federacijų (Anglija, Škotija, Velsas, Šiaurės Airija) bei 1 FIFA atstovas, tačiau jis turi tiek pat balsų, kiek likę 4 kartu sudėjus, t.y. keturis. Sprendimų priėmimui reikia 6 balsų, t.y. FIFA plius 2 federacijos.

Istoriškai taip susiklostė, kad būtent tokios sudėties valdyba jau beveik 100 metų nustato, pagal kokias taisykles turi būti žaidžiamas futbolas, keitėsi tik balsų proporcijos. Kadangi futbolo funkcionieriai yra labai konservatyvūs, ir futbolo taisyklės keičiamos labai nenoriai, mane visad domino, kokie pakeitimai yra svarstomi ir kokie apskritai būna taisyklių keitimo pasiūlymai futbolo bendruomenėje.

Pastaraisiais metais tų pakeitimų nebuvo labai daug, o jei buvo, tai neesminių. Galima paminėti, kad 2005 m. buvo nuspręsta, jog nustatant nuošalės faktą reikia atsižvelgti ne tik į žaidėjų liemens poziciją, bet ir galvos bei kojų, o taisyklėje, kad bet koks “patkatas” iš užpakalio, keliantis grėsmę oponento sveikatai, turi būti baudžiamas raudona kortele, buvo ištrinti žodžiai “iš užpakalio”. Dar metais anksčiau, 2004 m., buvo leista oficialius mačus žaisti ant dirbtinės dangos, panaikinta “auksinio įvarčio” taisyklė, taipogi buvo priimtas vienas kontraversiškas sprendimas - marškinėlių nusivilikimas po įvarčio paskelbtas už taisyklių ribų. Tais pačiais 2004-aisiais į rungtynes buvo įsileista technika - bendravimui tarp mačo teisėjų leista naudoti radijo ryšį. Dabar gi tiek Eurotaurėse, tiek stipriausių lygų rungtynėse nebesistebime matydami teisėjus, lakstančius su mikrofonais. Turiu vilties, kad galbūt kada nors ir vaizdo technika ateis… :)

Žodžiu tos valdybos, IFAB, posėdžiai, kuriuose aptariami taisyklių pakeitimai, vyksta kartą per metus, vasario arba kovo mėnesį. Šiais metais posėdis vyko būtent šiandien, vasario 28-tą. Svarstyti keli įdomūs taisyklių pakeitimai:

1) pratęsimo metu leisti papildomą 4-tą keitimą - pasiūlymui nepritarta, bet perduota svarstyti FIFA komitetams;
2) pailginti rungtynių pertraukos maksimalią trukmę nuo 15 iki 20 minučių (motyvas toks gan juokingas - kai kuriuose stadionuose rūbinės labai toli, dėl ko didžiąją pertraukos dalį užima vaikščiojimas nuo aikštės iki rūbinės ir atgal :) ) - pasiūlymą FIFA atsiėmė, paprieštaravus visoms federacijoms;
3) nustatyti (užtvirtinti), kad žaidėjas, palikęs aikštę be teisėjo leidimo, sprendžiant nuošalės klausimą laikomas esantis ant galinės/šoninės linijos (prisimenant po olandų įvarčio italams per Euro2008 kilusį nepasitenkinimą teisėju, nors jo sprendimas buvo teisingas, nuspręsta aiškiai išdėstyti kas yra kas) - patvirtinta.

Be taisyklių pakeitimų buvo aptarti dar keletas klausimų, iš kurių paminėtini:

1) papildomų teisėjo asistentų, kurie stovėtų ties galine linija ir ne tik žiūrėtų, ar buvo įvartis, ar ne, bet ir stebėtų visą veiksmą baudos aikštelėj, patartų aikštės teisėjui dėl pražangų, “nardymų” ir pan., įteisinimas, kaip alternatyvos vaizdo pakartojimams (pernai per U19 Europos čempionatą jau vyko eksperimentas) - nutarta toliau tęsti eksperimentus, bet jau profesionaliose lygose, o galutinį sprendimą priimti 2011 m.; UEFA prezidentas M.Platini užtikrintas, kad sprendimas bus teigiamas;
2) “nubaustųjų suoliuko” įvedimas - žaidėjas, gavęs geltoną kortelę, turėtų tam tikram laikui palikti aikštę - nepritarta;
3) “goal-line” technologija, nustatanti, ar kamuolys kirto vartų liniją - valdyba sutiko, kad būtų parengta nauja ataskaita apie tokios technologijos tobulinimą, bei toliau svarstyti jos įvedimą ateityje.

Dabar lauksiu žinių apie naujus eksperimentus su papildomais teisėjo asistentais ir būtinai pasidalinsiu šiame bloge :)

Rodyk draugams